Chodský pes

Chodský pes (Bohemian Shepherd) je české národní plemeno oficiálně uznané od roku 1985, ale teprve v roce 2019 byl prozatímně uznán i prezidiem FCI. V knihách a historických pramenech lze nalézt zmínky o ovčáckých psech z oblasti Chodska, kteří pomáhali Chodům hlídat hraniční stezky, usedlosti a uměli i pást stáda. Podobný pes je vidět i na pomníku Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek u Domažlic. Sedí věrně u nohy svého pána.

Chodský pes je dle našich zkušeností příjemné a učenlivé plemeno. Je oddaný svému majiteli a rád by ho všude provázel. Je velmi společenský, kontaktní a přátelský. Jako správný ovčácký pes umí také hlídat a rád udržuje všechny členy své rodiny pohromadě. Při správné výchově a socializaci není agresivní a dobře vychází nejen s ostatními psy, ale i jinými zvířaty.

Chodský pes dorůstá střední velikosti, má černou dlouhou srst se světlými znaky. Pohybuje se lehce a ladně. Může být celoročně venku, snáší prakticky jakékoliv počasí. Je pružný, rychlý a má rád pohyb. Lze s ním podnikat i delší procházky a výlety, ale také agility, dogdancing a další druhy cvičení. Též může dobře pást. Řada lidí toto plemeno ještě nezná a je překvapená jeho krásou. 

Jedná se o vcelku zdravé psí plemeno, netrpí závažnými genetickými chorobami. Doporučuje se ho nechat vyšetřit na dysplazii kyčelního kloubu (DKK).